ABD devleti, dijital okunabilir veri yayınlayacak

0

ABD Başkanı Trump, yeni imzaladığı yönetmelikle, tüm devlet kurumlarının yayınladıkları belgelerin ve verilerin, dijital olarak kolay okunabilir formatlarda bulunmasını zorunlu kıldı.

Fotoğraf yerine metin formatı

Daha önce, verilerin format gözetilmeksizin, yığın şeklinde internet üzerine konulması nedeniyle, çoğu veri üzerinde bilgi aramanın büyük bir külfet oluşturması, ABD yönetiminin bu konuda bir standartizasyon getirmesini gerekli kılmıştı.

Yeni yönetmelikle beraber, kongrede ve senatoda yayınlanan veriler, kararlar, gizliliği kalkıp halka açıklanan veriler, yerel kamu kuruluşlarının yayınları, açıklamalar, raporlar ve tüm devlet belgeleri internet üzerinde, belli bir standartta yer alacak. Bu verilerin cep telefonları ve laptoplar gibi cihazlarda kolayca okunabilmesi ve metin üzerine araştırma yapılabilmesi mümkün olacak. 

Bu nedenle özellikle üzerindeki gizliliğin kalktığı ve internete konulan eski belgelerin, “mikro film” yani fotoğraf formatlı olması nedeniyle, bu belgelerin metin formatına dönüştürülmesi gerekecek.