ABD fosil yakıtlı araçları 2035 yılında terk ediyor

0

elektrikli Ford araçlar

ABD’de Kaliforniya eyaletinin 2035 yılında eyalette fosil yakıtlı sıfır otomobil satışına izin vermeyeceğini duyurmasının ardından, Massachusetts de aynı açıklamayı yaptı.

Karbon salınımını azaltacak önlemler devrede

Vali Charlie Baker’ın açıklamasına göre, Decarbonization Roadmap gereğince, eyalette sıfır otomobil satışları 2035 yılından itibaren sadece elektrikli motora sahip araçlarla mümkün olacak. Ayrıca hesaplamalara göre bu tarihe ulaştıklarında eyalette 1 milyondan fazla otomobilin de elektrikli motorlarla çalışması ve şarj istasyonu alt yapısının tamamen oturmuş olması bekleniyor.

Yapılan çevre ölçümlerine göre Massachusetts’deki hava kirliliğinin ve zararlı gaz salınımının %27’si, şehirdeki fosil yakıtlı yolcu otomobillerinden kaynaklanıyor. Şehir yönetimi diğer önlemlerle beraber bu oranı da kademeli olarak azaltarak bölgedeki karbon salınımını minimuma indirmeyi hedefliyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>