Techinside Google News
Techinside Google News

ABD’de 5500 okul güneş enerjisiyle çalışıyor

- Advertisement -

ABD, yenilenebilir enerji konusunda kamu binalarını dönüştürmeye hız verdi.

Okullarda elektrik üretimi

Ülkedeki okullardan 5500 adeti bini şimdiden tüm ihtiyacı olan enerjiyi güneşten temin etmeye başladı. Böylece enerji masrafı yapmadan, yenilenebilir enerji kullanımıyla hem çevreye saygılı hem de ekonomik birer işletmeye dönüşmüş oldular.

Solar Foundation tarafından yayınlanan rapora göre, okullarda kurulu toplam güneş paneli gücü 910 megawatt’a ulaştı. Bu da 190 bin evin yıllık elektrik ihtiyacına yeterli bir rakam. Diğer bir deyişle ülkedeki okullar, her yıl 190 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayan elektrik santrallerine dönüşmüş durumdalar.

Özellikle, güneşi ile ön planda olan Kaliforniya’daki okullar tam anlamıyla bir güneş enerjisinden elektrik üretim merkezi olarak işliyorlar.

Ülkenin eğitim sistemi ise enerji tüketiminden her sene 80 milyon dolar tasarruf etmeyi planlıyor ki, bakanlığın bütçesindeki bu tasarruf aynı zamanda öğretmenlerin ve öğrencilerin şartlarını iyileştirmek için kullanılacak yeni bir kaynak anlamına geliyor. Yani daha iyi eğitim şartları oluşturmak için her yol 80-100 milyon dolarlık bir bütçe ortaya çıkıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

İlginizi çekebilir