ABD’nin %38’i işsiz kalacak

0

ABD’deki robot korkusu hızla büyüyor ve bu konuda yapılan araştırmalar da korkuyu körükleyecek sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Robotların işsizliğe etkisinin analiz edildiği yeni araştırmaya göre, ABD’de önümüzdeki 15 sene içinde, halkın %38’i robotlar yüzünden işlerini kaybedecek.

Araştırma şirketi PwC tarafından hazırlanan çalışmaya göre fabrikalardaki otomasyon, otonom otomobiller, marketlerde kasiyerlerin, restoranlarda garsonların yerini alacak robot ve yapay zeka sistemleri nedeniyle önümüzdeki 15 yıl içinde ABD’yi çok büyük bir sosyal travma bekliyor. İşlerini kaybedecek olan bu insanlara yeni iş alanları bulmak veya sabit bir asgari gelir ve sosyal güvence sağlamak, ABD yöneticilerinin en büyük problemlerinden biri olacak.

Öte yandan robotlarla başı belada olan sadece ABD değil. Gelişmiş ülkelerin bir çoğu aynı problemi yaşayacak. İngiltere’de 15 yıl içinde robotlar nedeniyle oluşabilecek iş kaybı, halkın %30’unu tehdit ediyor. Japonya’da bu oran %21, Almanya’de ise %35.

ABD’de veya diğer ülkelerde sadece “düşük eğitim düzeyi” ve kas gücü gerektiren şoförlük, garsonluk gibi meslekler değil, son derece pahalı ve zor bir eğitim alan, finans sektöründeki uzmanlar da namlunun ucunda. Finans kurumlarındaki yapay zeka kullanımı şimdiden çoğu çalışanı işinden edebilecek duruma ulaştı. Sadece çağrı merkezi çalışanları değil, milyonlarca dolarlık fonları yöneten yüksek eğitimli, yüksek maaşlı, orta ve üst düzey yönetici konumunda beyaz yakalı çalışanlar bile işlerini yapay zekaya terk etmek zorunda kalabilir.

Tüm bu öngörüler gerçekleşirse, dünyada önemli bir sosyal patlama ve yapay zekaya karşı büyük bir direncin oluşması da gündeme gelebilecek.