Akıllı otomobiller sürücülere yılda bir gün kazandıracak

1

Otonom sürüş teknolojisi henüz resmen uygulamaya girmese bile bu çalışmaların önemli bir meyvesi olan, akıllı park teknolojisiyle, üst segmente hitap eden otomobiller şu anda kendi kendine park edebilme yeteneğine sahipler.

Kimse direksiyona geçmek istemeyecek

Öte yandan otoparkların da akıllandırılması ve bu sistemlerin akıllı otomobil sistemlerile iletişime geçmesi halinde, akıllı araçların çevredeki en yakın boş park alanını bulabilmesi mümkün oluyor. Henüz çok yeni olan bu akıllı şehir teknolojisinin önümüzdeki dönemde şehir merkezlerinin vazgeçilmez parçası olacağı tahmin ediliyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, akıllı park teknolojisinin ortalama bir ABD’li sürücüye yılda 17 saat zaman tasarrufu sağlayacağını ortaya çıkardı. Akıllı park teknolojisi sayesinde, boş park alanı bulmak için otopark çevresinde dolanmak zorunda kalmayacak olan şoförlerin ayrıca, kendi kendine park edebilen otomobiller sayesinde dar alanlardaki zor manevraları da kolayca gerçekleştirmesi nedeniyle her yıl, bir gün yakın zaman kaybını önleyebileceği vurgulanıyor.

Bir diğer deyişle, akıllı şehir teknolojileri ve akıllı otomobiller, şoförlere her yıl fazladan bir günlük boş zaman sağlayacak.