Akıllı oyuncaklar büyük tartışma yarattı

0

Yılbaşının yaklaşmasıyla satışları artan internete bağlı akıllı oyuncaklar pek çok ebeveynin ve tüketici organizasyonlarının tepkisini çekti.

Pimi çekilmiş el bombası

İnternete bağlı bebek, hayvan, robot gibi oyuncakların çocukları eğlendirmek amacını taşıdığını ancak güvenlik riskleri nededeniyle çocukları hacker’ların ellerine teslim ettiğini vurgulayan tüketici organizasyonlarını bu akıllı oyuncakların güvenlik önlemlerinin yeterliliğinin kanıtlanmadan satışına karşı çıkıyorlar.

Batı ülkelerinde çok sayıda tüketici organizasyonu, dev market ve oyuncak zincirlerinden bu ürünleri raflarından indirmelerini istiyor. Öte yandan güvenlik riskleri konusunda bilinçsiz kullanıcıların yılbaşı hediye alışverişlerinde bu oyuncaklara büyük ilgi göstermeye devam ettiği de gözleniyor.

Güvenlik uzmanları ise yılbaşı hediyeleri nedeniyle çok sayıda eve girecek olan akıllı oyuncakların önümüzdeki aylarda pek çok mağdur yaratabileceği ve medyada hacker’ların kurbanı olmuş ailelerin ve çocukların haberlerinin sıklaşacağı konusunda uyarı yapıyorlar.

Şimdiye dek, Furby Connect, i-Que Intelligent Robot, Toy-Fi Teddy ve CloudPett markalı akıllı oyuncaklarda güvenlik açığı tespit edildi. Bu açıkları kullanan hacker’lar çocuklara doğrudan ulaşabiliyor, evin görüntülerini alabiliyor, ailenin diyaloglarını dinleyebiliyor, şifreleri çalabiliyor, bir evin boş olup olmadığını görüp organize hırsızlık operasyonları düzenleyebiliyorlar.