Alphabet, internet balonları için danışman kurulu kuruyor

0

Google’ın çatı şirketi Alphabet, sürekli havada dolaşarak bir bölgeye yukarıdan internet servisi veren Loon sistemi için, telekomünikasyon profesyonellerinden oluşacak bir danışman kurulu kuracağını açıkladı.

Balonla internet dönemi

Loon sisteminin çalışabilmesi ve müşterilere internet sağlanabilmesi için yerde bir servis sağlayıcı ile işbirliği yapılması gerekiyor. Bu işbirliğinin şartlarını konuşmak ve uygun anlaşmaları yapmak içinse, sektörde deneyimli profesyonellere ihtiyaç duyan Alphabet, şimdi bu profesyonelleri işe alacak.

Yeni danışma kurulu, farklı ülkelerde ve bölgelerde Loon sisteminin hayata geçebilmesi için, bölgedeki GSM şirketleriyle anlaşmalar yapacak ve abonelerin Loon sisteminden faydalanmasını sağlayacak. GSM şirketleri ise daha düşük maliyetlerle ve daha efektif bir internt bağlantısı sağlayan Loon sistemi üzerinden abonelerin veri bağlantısı satarak, kazanç elde edecekler.

Bu sistemle aynı zamanda, daha önce erişimi mümkün olmayan dağlık alanlarla veya okyanus üzerinde de erişim mümkün olacak. Yani yatıyla okyanusta seyahat eden zengin kullanıcılar artık Iridium gibi pahalı uydu sistemleri yerine, mevcut cep telefonlarıyla, belki ekstra küçük bir işlemle, hiçbir ek işlem yapmadan internete bağlanabilecekler.

Özellikle Avustralya, Güney Amerika, Afrika ve Güney Doğu Asya ülkeleri gibi GSM sinyallerinin ulaşamadığı bölgelerin çok sayıda olduğu ülkelerde, GSM şirketlerinin Loon sistemine ihtiyaç duyacağı vurgulanıyor.