Amazon çevre hedeflerine 10 yıl erken ulaşacak

0

E-ticaret ve teknoloji devi Amazon, 2040 yılı için hedeflediği tamamen sıfır karbon ayak izi bırakan şirket olma hedefine 2030’da ulaşacağını duyurdu. 

ABD anlaşmadan çekildi ama Amazon anlaşmaya uyuyor

Birleşmiş Milletler’in Paris İklim Anlaşmasına imza atan Amazon’un, 2024 yılına kadar işletmelerinin enerji ihtiyacının %80’nin yenilebilir enerjiden sağlanması gerekiyor.

İşin ilginci ise ABD Başkanı Trump, Paris İklim Anlaşması’nın ABD şirketleri için faydalı olmadığı ve zarara neden olduğu için anlaşmadan ayrılmıştı. Öte yandan Trump’a açık açık “ayar olduğunu” ilan eden Jeff Bezos ABD’nin en büyük şirketi olarak kendi başına bu anlaşmaya uyarak Trump’a da milyar dolarlık ince bir ayar vermiş oldu.

Şimdi bu amaçla 100 bin elektrikli araç satın aldığını açıklayan Amazon, sıfır kirlilik yaratan şirket olma hedeflerine artık 2040’da değil, 2030’da ulaşacağını da vurguladı.

Amazon kargo taşınması için aldığı 100 bin yeni elektrikli kamyon için 440 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırımın boyutu önümüzdeki dönemde 700 milyon dolara ulaşacak. Amazon’un satın aldığı yeni kamyonlar 2020 yılında kullanıma girecek ve 2030’a kadar 100 bin adede ulaşmış olacak.  şirket ayrıca yağmur ormanlarında yeniden ağaçlandırma yapmak için de 100 milyon dolarlık bütçe ayıracak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!