Amazon çocukların yaptığı ödemeler için 70 milyon dolar ödeyecek

0

Çocukların mobil cihazlarla oynamaları, teknoloji firmalarına pahallıya mal oluyor. Daha önce Apple’ın başını yakan bu sorun şimdi Amazon için de 70 milyon dolarlık bir geri ödeme problemine dönüştü.

Çocuklar için ödeme önlemi gerekli

Apple’ın iOS cihazlarında, anne babalarından gizli uygulama ve uygulama içi nesne satın alan çocuklar yüzünden binlerce dolarlık faturalarla karşılaşan anne babalar birkaç yıl önce başlattıkları hukuk mücadelesini kazanarak Apple’dan paralarını geri almayı başarabilmişlerdi.

Bu kez de Amazon’dan uygulama indirip ardından uygulama içinden oyun eşyaları satın alan çocklar nedeniyle şikayette bulunan aileler, çocukların yaptıkları ödemeleri geri alacaklar.

Bir yıl önce mahkeme tarafından verilen karar nedeniyle şikayetçi ailelere geri ödeme yapmak zorunda olan Amazon, tüm itiraz yollarından da geri çevrilince kalınca, ödemeyi hazırlamak zorunda kaldı. Toplam 70 milyon dolarlık geri ödeme yapacak olan Amazon için, çocukların yaramazlıklarını en baştan önleyecek yeni yöntemler geliştirmek de birinci öncelik haline dönüşmüş durumda.