Amazon dijital köle tasması patenti aldı

0

Amazon çalışanlarının “köle gibi çalıştırılmak” konusundaki şikayetleri artık gerçekten anlam kazanıyor olabilir. Nefes almadan sürekli paket taşımak, kargo paketleri yapmak ve mola almaya bile vakit bulamadan uykusuz çalışmaktan şikayet eden Amazon çalışanları büyük bir kabusla karşılaşmak üzereler, çünkü Amazon çalışanlar için tamamen işverenin kontrolünde olacak özel bir takip bilekliğinin patentini aldı.

Dijital köle tasması

Patenti alınan dijital bileklik sayesinde çalışanların tüm hareketleri anı anına takip edilebilecek. Hangi anda nerede oldukları işverenleri tarafından görülecek. İş istasyonunda bulunmayan veya beklentinin altında bir hızla iş yapan çalışana bilekliği vasıtasıyla “titreşim” gönderilebilecek. Böylece işçi, işveren tarafından uyarılmış olacak. 

Sivil toplum örgütleri bu bilekliği modern çağın köle tasması olarak nitelerken, Amazon’un bilekliği hayata geçirmesi halinde büyük protestoların yaşanması bekleniyor. Ancak asıl kötü haber, Amazon’un bu bilekliği kendi çalışanları üzerinde kullanmanın dışında, başka kurumlara da satacak olması. Bu parlak fikir sayesinde tüm dünyaya dijital köle tasmaları hakim olabilir. 

Öyle görünüyor ki, Amerikalılar insanları köleleştirme tutkusundan bir türlü vazgeçemiyorlar.