Amazon drone’ları kendi kendini imha edecek

0

Kalabalık şehirlerin üstü yakında kargo ve servis drone’ları ile dolup taşacak. Gökyüzünde oradan oraya giden binlerce drone’u günün her saatinde görmek çok olağan bir durum haline gelecek.

Peki bu drone’lardan biri havadayken arızalanıp düşerse ne olacak?

Amazon şimdi geniş çaplı bir drone operasyonu başlatmadan önce şehrin üstünde arızalanacak drone’lar hakkında ne yapacağını tartışıyor.

Tepemize drone mu yağacak?

Gökyüzünde, yüzlerce metre yukarıda uçarken aniden motorları bozulan bir drone’un yere düşmesi, aşağıda yaşayan insanların ölümüyle sonuçlanabilecek çok büyük bir kabus. Dolayısıyla, drone’ların hizmete girmeden önce bu soruna cevap bulunması gerekiyor.

Dev e-ticaret şirketi daha önce drone ile kargo siparişlerinin nasıl iletileceğine dair bir video yayınlamıştı:

Şirket şimdi, havada bozulacak drone’ların düşmeye başlaması halinde, kendini minik parçalara ayıracak bir teknolojinin patentini aldı. Böylece drone’lar tek ve ağır bir parça olarak yere düşmek yerine, minik hafif parçalara ayrılmış şekilde yere “yağacak”. Tabi, bu hafif parçaların da bir insanı yaralamamasının garantisi bulunmuyor. Üstelik drone stelik çok sayıda parçaya ayrılacağı için parçaların bir insana isabet etme oranı daha da artacak. Aşağıdaki araçların veya mülklerin ise zarar alması neredeyse garanti duruma geliyor. 

Bu patentin şimdilik hayata geçmesi kesin değil. Bakarsınız şirket yakın gelecekte, havada arızalan drone’ları yere indirmek için küçük bir paraşüt ve alarm çalarak aşağıdaki insanları uyaran başka bir mekanizme geliştirir.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!