Amerikalılar evlerinde robot istemiyor

0

Yangın söndürme robotu

Robot teknolojisi dünyanın geleceği ve günlük yaşamdaki değişimler için kritik bir teknoloji olarak kabul ediliyor. Pek çok füturist için robotlar, insanların dünyada çok daha refah içinde yaşaması için en önemli araç olacak. Ev işlerini yapacak, fabrikalarda, madenlerde üretimi yapacak, şehirlerdeki hayati hizmetleri verecek olan robotlar çalışırken insanlar sadece yaşamdan keyif almak için var olacak.

Çocuk bakıcısı olarak robot

Ancak robotların dünyadaki yaşama bu derece sirayet edebilmesi için belki 100 yıldan fazla bir zaman ve toplumun mental olarak değişimi gerekiyor. Bu süre içinde de robotlara karşı ön yargı devam edecek gibi görünüyor. 

Brookings Institution tarafından 2021 yetişkin ABD vatandaşı arasında yapılan araştırmaya göre, ABD’lilerin sadece %20’si evinde yardımcı bir robot istiyor. %68’i ise evde temizlik yapan bir robot istemediklerini belirtiyor.

Evde yapılacak işin hassasiyeti arttıkça, robotlara karşı olanların oranı da artıyor. Temizlik değil de çocuk bakımı ve güvenlik kontrolleri gibi görevler için robotlara evet diyecek kişilerin oranı %17’e inerken, hayır diyenlerin oranı %84’e çıkıyor.

Robotların ayrıca, insanları işlerinden edeceği endişesenin de ABD’de çok uzun süredir hararetle tartışılan bir konu olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak, başka bir toplumda, Japonya’da, robotların evde yaşlılara bakacak, hastanelerde hastalarla ilgilenecek hemşirerler, temizlikçiler, bakıcılar olarak kullanılması fikrine çok sıcak bakıldığını ve bu amaçla ürün/hizmet geliştirmek için çalışma yapan önemli teknoloji firmaları olduğu biliniyor.