Apple, “affiliate” komisyonunu düşürüyor

0

iPhone ve iOS ile birlikte uygulama ekonomisinin hayat bulmasını sağlayan Apple, her yıl milyarlarca dolar kazanç sağladığı App Store’da iş ortaklarıyla arasındaki fiyatlandırmada önemli bir değişikliğe gidiyor.

Apple’ın duyurusuna göre, kullanıcıları App Store’dan ürün satın almaya yönlendiren web sitelerine ödediği komisyon %7’den %2,5’a düşüyor.

%64 daha az kazanacaklar

Affiliate komisyonlarını %64  oranında düşüren Apple, Affiliate programına dahil olan web sitelerine gönderdiği e-mail’lerde bu yeni uygulamasının 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacağını da duyurdu.

Apple’ın kararı ile kazançlarında bir anda %64 oranında düşüş yaşayacak olan iş ortağı web sitelerinin yöneticileri ise bu emrivaki duruma büyük tepki gösterdiler. App Store’a yönlendirdikleri kullanıcıların satın aldıkları ürünlerden gelen komisyonla geçinen çok sayıda web sitesi, bu amaçla App Store ürünleri için önemli içerikler oluşturarak Apple’ın uygulamalardan büyük kazançlar elde etmesine katkıda bulunuyorlar. Ancak Apple’ın yeni fiyat uygulamasıyla pek çok sitenin kapanacağı, kalanların da daha az içerik üreteceği düşünülüyor.

Bununla birlikte Apple’ın uygulama geliştiricilere ödedii %70’likkomisyonda bir değişiklik söz konusu olmayacak. Yeni komisyon oranlarının uygulama fiyatlarına yansıması da beklenmiyor.