Apple avukatları firmadan milyar dolarlar çalmaya mı kalkıştı?

1

Sürekli patent trolleri ve onların milyar dolarlık tazminat davaları ile boğuşmak zorunda olan Apple, şirket avukatlarından birinin patent trolleri ile ortak olduğu gerçeği ile sarsıldı.

Her şey bir yıl kadar önce FlatWorld isimli bir şirketin Apple’a milyar dolarlık telif ihlali davası açması ile başladı. Mahkemenin kısa süre önce davacı hakkındaki belgeleri serbest bırakmasıyla Apple’ın  FlatWorld’e ait patentleri izinsiz kullandığını iddia eden firmanın %35 hissesinin Apple’da çalışan bir avukat tarafından kontrol edildiği anlaşıldı.

Davacı şirketin ortağı Apple’ın avukatı

Apple’ın bulgularına göre firmanın %35 hissesine sahip olan avukat Jennifer McAleese, Apple’ karşı başlatılan patent davalarında, patent sahibi olduğunu iddia eden kişileri dava açmaya ikna eden anahtar kişi olarak tespit edildi. Ancak Jennifer McAleese aynı zamanda 2007’den beri Apple’ın patent davalarını yürüten hukuk bürosu Morgan, Lewis & Bockius’da çalışan ve Apple davalarını kontrol eden avukat John McAleese’ın eşi çıktı. Diğer bir deyişle, McAleese ailesi hem Apple’ın patent avukatı hem de FlatWorld’un ortağı olarak, ikili oynuyordu.

Apple’a göre John McAleese, Apple’ın patentleri hakkında tonlarca gizli belgeye erişimi olan biri ve bu bilgileri eşine sızdırarak patent trollerinin Apple’dan haksız kazanç sağlamasına katkıda bulunuyor. John McAleese bu suçlamaları kabul etmese de Apple’ın avukatlarının konuyu mahkemeye götürmesine engel olamadı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından hukuk bürosu Morgan, Lewis & Bockius, John McAleese’ı işten çıkardı. Web sitesinden ismini sildi. John McAleese’ın ofis numarasını arayanlar ise “John McAleese artık kurumda çalışmıyor,” mesajını aldılar.

Apple şimdi bu gelişmeleri öne sürerek mahkemeden FlatWorld davasının düşürmesini istiyor. McAleese’ler ise eğer başarılı olabilselerdi Apple’dan milyar dolarlara ulaşan tazminatlar alabileceklerdi. 

Yorumlar

  1. Billions’a benzer sahneler

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>