Apple, eski telefonları yavaşlattığını kabul etti

0

Apple’ın akıllı telefonları iPhone’lar konusundaki en büyük komplo teorisinin gerçek olduğu, bizzat Apple tarafından doğrulandı.

Uzun yıllardır, Apple kullanıcıları telefonlarının zaman içinde yavaşlamasından ve ilk günkü kadar akıcı, hızlı kullanamadıklarından şikayet ederdi. Pek çok kişi bunun Apple tarafından yapılan güncellemlerde kasten yaratılan bir yavaşlama olduğunu, eski modelleri kasten yavaşlatan şirketin bu sayede insanları yeni telefon satın almaya zorladığını iddia ediyordu.

Komplo teorisi gerçekmiş

Şirket şimdi bu teorinin doğru olduğunu bizzat kabullendi. Apple’ı bu kabullenmeye zorlayan ise komplo teorisi hakkında yapılan detaylı testlerin artık bu durumu inkar edilemeyecek derecede ortaya dökmesi oldu. Eski telefonları ilk aldıkları anda ve sonraki yıllarda, hem benzer hem de farklı koşullarda çok geniş kapsamlı testlerle inceleyen teknoloji basınının ortaya çıkardığı sonuçlar üzerine Apple bu “yavaşlatma” politikasını kabul etmek zorunda kaldı.

Ancak dev şirket bu politikayı insanları yeni telefonlar almaya zorlamak için uygulamadığını dile getiriyor ve eski telefonların zaman geçtiğinde yüksek performans sergilemeye devam etmesi halinde ağır bir enerji tüketimine neden olduğunu ve beklenmedik şekilde kapanarak kullanıcıları mağdur ettiğini savunuyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen şirket, pilin “eski” veya “yeni” olması durumuna göre telefonda performans ayarlaması yaptığını iddia ediyor.  Eski telefonlara yeni piller takıldığında da performansının arttığına dair bazı testler mevcut. Ancak bu testlerin bazıları telefonun ilk günkü performansına ulaşmadığına dair sonuçlar da içeriyor. 

Performans yavaşlatma konusu şimdi şirketin başını çok ağrıtacak gibi görünüyor. Pek çok tüketici organizasyonunun Apple’a karşı ayaklanması ve şirketin ağır davalarla karşılaşması mümkün görünüyor. Şirketin ise bu tepkiler üzerine telefon yavaşlatma politikasını sonlandırdığını açıklaması sürpriz olmayacak. Eski iPhone’lara bir anda nur yağabilir ve yeni bir güncellemeyle ilk gündeki gibi güçlü performanslarına geri dönebilirler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>