Apple geri dönüşüme yöneliyor

0

Her yıl ürettiği milyonlarca elektronik cihaz nedeniyle çok ciddi bir ham madde ihtiyacı içinde olan Apple, madencilik şirketlerini çok üzecek bir karara imza atıyor.

Sosyal sorumluluk gereği

Apple yayınladığı Çevresel Sorumluluk raporunda kendine yeni bir hedef belirledi. Apple’a göre şirket elektronik üretimi için yeni madenleri değil, geri dönüşümden elde edilmiş hammaddeyi kullanmaya yönelecek. Bu şekilde kapalı devre bir üretim zinciri kurmak isteyen Apple, kısa süre içinde maden şirketlerinden yeni hammadde almayı durduracak.

Ancak henüz bu hedefi gerçekleştirmek için yeterli geri dönüşüm kapasitesine sahip olmayan Apple, bir süre daha cep telefonu üretmek için dünyayı kazmaya devam edecek.

Öte yandan Apple, karbon ayak izini küçültmek için uyguladığı politikanın sonuçlarını da raporunda açıkladı. Buna göre, Apple’ın üretim tesislerinde kullanılan enerjinin %96’sı yenilenebilir temiz enerji kaynaklarından geliyor. Apple’ın veri merkezlerinde kullanılan enerjinin %100’ü ise güneş ve rüzgar üzerinden elde ediliyor.