Apple sanal gerçeklik gözlüğü mü geliştiriyor?

0

Tesadüf eseri ortaya çıkan bir sağlık raporu, Apple’ın sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiği şüphesini güçlendirdi.

Microsoft, Facebook ve Google kendi sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik gözlükleriyle pazar payı elde etmek için çarpışırken, Apple’ın bu konuda hiçbir çalışma yapmıyor olması düşünülemezdi. Ancak sırlarla dolu olan şirket, bir ürünü piyasaya çıkmadan tanıtmama politikası gereği, sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıp çalışmadığı sorularına da cevap vermiyordu. 

Fakat medyanın eline geçen bir sağlık raporu, şüpheleri ortadan kaldırdı. İş güvenliği konusunda yapılan bir soruşturmada, Apple laboratuvarında çalışan bir mühendisin yaralanma olayı hakkında tutulan rapor, gerçekleri ortaya çıkardı.

Kapıya çarpan mühendis yaralandı

Mühendisin kapıya çarpma sonucu yaralandığı, denediği cihazdan yanık kokuları geldiği ve çarpışma sonucunda likit bir sıvının dışarıya aktığı, sıvı nedeniyle mühendisin yüzünde ve ellerinde kızarıklıklar oluştuğu şeklinde tutulan rapor, ilgili Apple yöneticisine gönderilecekken, yanlışlıkla yüzlerce kişinin üye olduğu bir gruba gönderilince, gerçek ortaya çıktı.

Raporda bahsedilen belirtilerin bir sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik gözlüğünün testi sırasında yaşandığını, çevresini göremeyen bir mühendisin gözlükle beraber kapıya çarpmış ve yaralanmış olduğu anlaşıldı.

Ayrıca bu rapor, Apple’ın yürümeyi de algılayabilen gelişmiş bir sanal gerçeklik gözlüğünü denediği şüphesini ortaya çıkardı. Ancak öyle görünüyor ki, sanal gerçeklik gözlüğü takmış kullanıcıların odaların içinde yürümesi çok da sağlıklı bir durum değil. Apple’ın bu özelliği iptal ederek, rakipleri gibi, kullanıcıların oturarak kullanabileceği gözlükleri piyasaya sürmesi sürpriz olmayacak.