Avrupa Birliği zayıf şirketlerin yabancılara satılmasını engelleyecek

0

Covid-19 nedeniyle dünya çapında yaşanan krizde mali açıdan zayıf düşen Avrupalı şirketlerin, yabancı iş adamlarına satışının önüne yasal engel geliyor. 

Ekonomik savaşta şirketleri korumak

Avrupa Birliği, krizi fırsat bilen yabancı ülkelerin, AB şirketlerini “ucuza” kapatmasının önüne geçmek için bir yasa hazırlayarak, bu “ele geçirme operasyonlarını” önlemek istiyor.

Özellikle startup’lar kriz sırasında büyük maddi hasar alırken, bu startup’ların portföylerinde henüz pazara çıkmamış ancak piyasada önemli avantajlar sağlayabilecek değerli yeni teknolojiler bulunabiliyor. 

Bu tür değerlerin yabancı ülkelerin eline geçmesini istemeyen Avrupa Birliği şimdi düğmeye bastı ve krizden zayıf düşen şirketleri koruma altına alacağını açıkladı. Buna göre, maddi açıdan zor duruma düşen şirketlere, devlet yatırım yaparak, değerli assetlerini koruma altına almasını sağlayacak.

Avrupa Birliği özellikle banka hesapları dolup taşan Çinli iş adamlarının, krizde hasar gören ve zor durumda olan batılı şirketlerin peşine düşmesinden çok rahatsız. Ayrıca Çin sermayesinin hali hazırda büyük düşüş yaşayan batı borsalarında önemli pozisyonlar aldığına dair de yorumlar bulunuyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!