Avusturya, Apple ve Google’a ağır vergi uygulayacak

0

Avrupa Birliği’nin Apple, Google, Amazon gibi ABD’nin dev teknoloji şirketlerinin Avrupa’da faliyet gösterip Avrupa’ya vergi ödememesi nedeniyle bu şirketlere verdiği cezalarla, ABD şirketlerini Avrupa’da vergi ödemeye zorlamaya çalışıyor ancak AB’nin ağır bürokrasisi bu sürecin uzun yıllara yayılmasına neden oluyor.

Ya öde, ya git

Avusturya ise artık AB’nin yönetim organlarının alacağı kararları veya belirleyeceği uygulamaları beklemek istemiyor. Ülke, Avusturya’da faaliyet gösteren dev ABD teknoloji şirketlerinin Avusturya’ya vergi ödemesi için yasal önlemler almaya karar verdi.

Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz’un yaptığı açıklamaya göre, yeni yasanın temel iskeletini Ocak ayında duyuracaklar. 2019 yılında gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra bu şirketlerin 2020 yılında vergi ödemeye mecbur bırakılacağının altını çizdi.

Vergisini ödememek için türlü yöntemler geliştirecek teknoloji şirketlerinin ise ağır cezalar yiyeceğini tahmin etmek zor değil, zira artık kimse dünyadaki bütün parayı hortumlayarak kasalarına indirerek, dünya devletlerinden daha büyük nakit birikimine ve bütçelere sahip olan bu dev şirketlerin vergi ödememek için icat ettikleri numaralara göz yummak istemiyor.