Baz istasyonları drone’ları şarj edecek

0

Drone ekonomisi hızla büyürken ve sayısız şirket drone uygulamaları üzerinde çalışırken, herkesi en çok endişelendiren konu, drone’ların şarj problemi. 

Enerji tasarrufu konusunda en gelişmiş drone tam şarjla maksimum bir saat havada kalabilirken, piyasadaki çoğu ticari drone modeli için yarım saat havada kalabilmek bile büyük bir başarı.

Bu soruna çözüm ise Huawei’den gelebilir. Huawei, geliştirdiği baz istasyonlarında, drone’ları kablosuz olarak şarj edebilecek bir teknolojiyi kullanıp kullanmamayı tartışmaya başladı.

Drone şarj eden baz istasyonu

Huawei’nin MWC 2017 sırasında sergilediği ürünleri arasında, prototip olarak geliştirdiği bir baz istasyonu çözümü de bulunuyor. Drone’ların en büyük enerji tüketim nedenlerinden biri GPS sistemi. Huawei’nin prototip istasyonu, uydulardan gelen veya uydulara giden GPS sinyalini güçlendirerek drone’ların daha az enerji harcamasını sağlayacak. Ayrıca, istasyona belli bir mesafede yaklaşan drone’lar, kablosuz şarj imkanına kavuşacak.

Ancak bu prototipin hayata geçmesine henüz zaman var. Öncelikle GSM operatörlerinin, drone’ları şarj etmeyi kabul etmesi gerekecek. Bakalım bu prototip teknoloji günlük hayatta yerini ne zaman alabilecek?