Bill Gates dünyanın havasını böyle temizleyecek

0

Windows işletim sistemiyle kişisel bilgisayar devrimini hızlandıran Microsfot’un kurucusu Bill Gates, yaşı ilerledikten sonra kendini dünyadaki sağlık ve çevre problemlerini çözmeye adadı. Bu amaçla kurduğu vakıfta sıtmaya karşı çözüm üretmeye çalıştığı bilinen Bill Gates aynı zamanda dünya atmosferindeki artan karbondioksit miktarını dengeleyecek bir çözüm üzerinde de çalışıyor.

Dev pervanelerle hava emilecek

Bill Gates’in planlarına göre, havadaki karbondioksiti emecek dev santrallerle enerji üretmek mümkün ve bu sayede atmosferdeki kirliliği de önlemek mümkün. Bilim insanlarının dahil olduğu bu proje ile Bill Gates son yüzyılda sanayi devrimi ile karbonize olan dünya atmosferini normal haline döndürmeyi umut ediyor.

Sistem, özellikle de hava kirliliği yaratan sanayi kuruluşlarının yakınına kurulacak dev fan santrallerinden emilecek havadan karbondioksidin ayrıştırılması ve elde edilecek temiz gazla kirlilik yaratmayacak kaliteli dizel yakıtı elde etmek üzerine kurulu. Bu yakıtı kullanacak gemiler ve kamyonlar ise sanayinin ihtiyaç duyduğu lojistik operasyonlarını gerçekleştirirken havayı kirletmeden çalışacaklar.

Dolayısıyla bu yöntemle hem bugüne kadar kirlenmiş olan hava temizlenecek hem de havayı kirletmeyen temiz enerji üretilmiş olacak. Ayrıca mevcut sanayi işletmelerinin havayı kirletmelerinin de önüne geçilecek.

Bu plan aslında çok yeni bir buluş değil. Bilim insanları havayı emerek temizleyecek teknolojileri 80’li yıllardan beri test ediyor. Çin de şimdi sanayi kuruluşlarının yanına dev hava filtreleri inşaa ederek havayı temizleme yöntemini test ediyor. Gates’in formülü ise bir yandan havayı temizlerken bu işlem için harcanan enerjiden daha fazla temiz enerji elde ederek hava temizleme işlemini kendi kendine yeten bir sisteme dönüştürmeyi hedefliyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!