Bir robot 5.6 kişiyi işten çıkaracak

0

Robotların neden olduğu işsizlik problemi hakkında önemli bir çalışma yayınlandı. ABD’de Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu tarafından 1997 ve 2007 yılları arasındaki ABD iş gücü piyasasındaki değişimin incelenmesiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, robotların iş dünyasına etkisi analiz edildi.

Buna göre, daha önce özellikle otomotiv fabrikalarındaki robotlaşma nedeniyle, üretim bandına eklenen her robotun 5.6 işçinin işten çıkarılmasına neden olduğu tespit edildi. Aynı zamanda her robotun, 1000 işçinin maaşlarında %0.25 ile %0.5 arasında düşüşe sebeb olduğu anlaşıldı.

Öte yandan, bu dönemdeki robotların aslında tam olarak robot olmadıklarının, programlanan ve uzaktan kontrol edilebilen makineler olduğunun altı çiziliyor. Yeni dönemde ise karşımıza çıkacak olan robotların yapay zeka sahibi olacağı hatırlatılıyor.

1997-2007 arasındaki robotlaşmanın sadece otomotiv endüstrisi gibi alanlarda iş kayıplarına neden olduğu ama yapay zekalı robotların çok daha geniş alanlara yayılacağı unutulmamalı.  Yine de araştırmaya göre, yapay zekalı robotların ABD toplumunda neden olacağı işsizlik 360 bin ile 670 bin kişi arasında olacak. Bu da toplumun maksimum 0.34’ü anlamına geliyor. Söz konusu oran ise toplumun sosyal desteklerle altından kolayca kalkabileceği bir rakam olarak görülüyor.