Bu firmalar satılan her 5G telefondan 5 dolar kazanacak

0

Ericsson

2020’den önce kullanıma girmesi beklenmeyen 5G teknolojisi Trump’ın ısrarları sonucunda 2018 bitmeden resmen hizmete açılacak.

Trump etkisi

ABD’nin bu konuda lider olmasını isteyen Trump’ın girişimleri nedeniyle, kullanılacak 5G teknolojileri de Haziran ayında resmen belirlendi. Şimdi geriye, telefon üreticilerinin gerekli standartları taşıyan telefonları üretip piyasaya sürme işlemleri kaldı.

Öte yandan, telefonlardaki 5G donanımlarının patentleri belli başlı teknoloji şirketlerine ait ve bu şirketler satılan her telefondan 2-5 dolar arasında sabit patent ücreti alacaklar. bunların başında ise Nokia, Ericsson, Qualcomm ve Huawei gibi dev teknoloji şirketleri geliyor. 

Nokia, her 5G telefondan 4 dolar patent ücreti alacakken, Ericsson anlaşmasına bağlı olarak 2.5 ile 5 dolar arasında ücret alacak. Qualcomm’un ücreti ise satılan telefon fiyatının %2.25’i ile %3’ü arasında değişecek. Yani 1000 dolarlık bir telefondan 20 dolar seviyelerinde patent ücreti talep edecek. Huawei ise 5G teknoloji patenti ücretlerini henüz açıklamadı ancak onun da Qualcomm’a yakın bir ücret istediği tahmin ediliyor.