Bulut gelirleri Microsoft’u uçurdu

1

Microsoft’un yeni çeyrek dönem finansal raporları açıklandı. Rakamlara baktığımızda, yazılım devinin artık bulut devine dönüştüğünü söylemek yanlış olmayacak.

42 yaşındaki şirketin son çeyrekteki karı 24.7 milyar dolara yükselirken bulut servislerinden bir yılda kazandığı gelir 18.9 milyar dolara ulaşarak, 20 milyar dolarlık yıllık hedefe yaklaşmış oldu. Microsoft aynı zamanda bulut servisleri ile maliyetlerini de düşürdüğü için, şirketin karlılık seviyesi de %52’ye yükselmiş durumda.

Son çeyrekte Azure servislerinin satışının da %97 oranında artması, Microsoft için çok önemli bir başarı. Bulut satışlarının daha önceki yıllarda Microsoft’un kazanç sağladığı “yazılım ve işletim sistemi” satışlarından farkı, bir kez bulut servisi satın alan müşterinin, uzun yıllar boyunca bu servise abone olarak düzenli ödeme yapmaya devam etmesi. Böylece şirket her kazandığı yeni müşteri ile önündeki yıllar boyunca devam edecek düzenli bir gelir de kazanıyor.

Öte yandan şirketin bulut tabanlı, aylık ödemeli, abonelik sistemli ofis yazılımı Office 365’in satışları da son çeyrekte %43 oranında artmış durumda.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>