ByteDance güvenlik soruşturması geçiriyor

0

ByteDance güvenlik

TikTok’un sahibi olan ByteDance güvenlik soruşturması geçiriyor. ByteDance, projesi için yaptığı satın almalardaki belge eksikliği nedeniyle sorun yaşıyor.

ByteDance güvenlik ihlali yaptı?

TikTok’un sahibi olan ByteDance isimli yapay zeka şirketi, son dönemde yaşadığı yükselişle farklı sektörlere de giriş yapıyor. Spotify benzeri bir çevrimiçi müzik platformu çıkarmaya hazırlanan ByteDance, ayrıca geçtiğimiz günlerde tanıttığı akıllı telefonu ile de dikkat çekti.

Ancak ByteDance’ın başı 2017 yılında satın aldığı musical.ly isimli uygulamasıyla derde girdi. Bu satın almada onay alınmadığı gerekçesiyle ABD Yabancı Yatırım Komisyonu CFIUS, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

ByteDance’ın, kullanıcılarının kişisel verilerinin güvenliğini sağlamayı garanti etmesi için CFIUS’den onay alması gerektiği vurgulandı.ByteDance tarafından yapılan açıklamada ise hiçbir kullanıcının verilerinin izinsiz şekilde depolanmadığı ve kullanılmadığı vurgulandı. Yapılacak soruşturma sonrasında nasıl bir karar çıkacağı şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>