Cern dört kat büyük parçacık çarpıştırıcı inşa ediyor

0

Fransa ve İsviçre sınırındaki Cern şehrinde, yer altına inşa edilen 25 kilometre uzunluğundaki dairesel dev atom altı parçacık çarpıştırıcısı sayesinde bilim insanları atom altı parçacıkları hakkında sayısız keşif yaptı.

Kardelik dünyayı yutar mı?

Parçacık çarpıştırıcısı ilk kez çalıştırılacakken, bu deneylerin dünyada kocaman bir kara delik yaratacağını ve güneş sisteminin bu karadeliğin içine düşeceği gibi komplo teorileri ortaya çıkmış ve CERN’e karşı büyük bir endişe yaşanmıştı.

Ancak CERN’de oluşturulan “mikro” kara delikler, dünyayı içine çekmek için yeterli gelmedi ve bilim insanları bu mikro kardelikler sayesinde Tanrı Parçacığı gibi, teorik olarak bilinen ama o ana kadar hiç gözlemlenememiş fenomenleri keşfetmeyi başardı.

Şimdi ise, CERN’de, 4 kat daha büyük bir çarpıştırıcı inşa ediliyor. Toplam 100 km boyunda olaca çarpıştırıcak, parçacıkların daha da büyük bir hıza ulaşması sağlanacak. Bu da parçacıkların çok daha büyük bir kuvvetle çarpışması ve daha büyük karadeliklerin oluşması anlamına geliyor.

Yeni parçacık çarpıştırıcısı bu kez İsviçre’nin büyük bölümünün yer altında kurulacak ve inşaat için toplam 24 milyar dolarlık bir harcama yapılacak.

Bakarsınız bu sefer dünyayı yok etmeyi başarabiliriz. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!