Çin fabrikalar için işçi eğitmeyi sonlandıracak mı?

0

Dünyanın en büyük iş gücüne sahip, en kalabalık ülkesi Çin’de yeni bir tartışma başladı. Çin’in dev elektronik ticaret servisi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın yaptığı bir konuşmada dile gelen düşünce, ülkede eğitim politikasının yakın zamanda büyük değişim gösterebileceğini ortaya çıkardı.

Jack Ma’ya göre, yakın zamanda ülkede fabrikalar için işçiler, teknisyenler üreten eğitim kurumlarına artık ihtiyaç kalmayacak çünkü fabrikaları robotlar çalıştırmaya başlayacak. Dolayısıyla ülkedeki eğitim kurumlarının bu insanları başka alanlarda hizmet verebilecekleri şekilde yeni eğitim alanlarına yönlendirmesi gerekecek. 

Jack Ma’ya göre robotların ve yapay zekaların fabrikaların kontrolünü ele almasından sonra insanlar için en önemli gelir kaynağı hizmet sektörü olacak. Robotların henüz yetersiz kaldığı hizmet sektöründe giderek daha fazla insana ihtiyaç olacak. Robotların fabrikalarda üretim kapasitesini arttırması da bu ihtiyacı körükleyecek. Örneğin, bir otomobil fabrikası tamamen robotların kontrolüne girdiğinde üretim miktarı artacak ve daha fazla otomobil, daha düşük fiyatlardan satılmaya başlayacak. Bu da otomobillerin servis ve bakım hizmetlerinde daha fazla teknisyene ihtiyaç olacağını gösteriyor.

Jack Ma’nın öngörüsü elbette sadece Çin için geçerli değil. Robotlar ve yapay zeka tüm dünyada hızla yaygınlaştığında tüm ülkelerin vatandaşlarını çalışmaları için farklı alanlara yönlendirmesi gerekiyor ve bunun için şimdiden geleceğe yönelik projeksiyonlar yaparak eğitim planlarını oluşturmaları gerekiyor.