Çin, sanal gerçeklik üretimi için özel köy kuruyor

0

Çin, sadece sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışacak özel bir köy kurma kararı aldı. Çin’de bu alanda faaliyet gösteren önemli 50 şirketin ilk aşamada yer alacağı köyün zaman içinde daha da genişlemesi bekleniyor.

Çin’in Orta Batısında yer alacak Beidouwan VR köyü, ülkedeki sanal gerçeklik teknolojisinin gelişmesi için önemli bir itici güç oluşturacak. Köye 2019 yılında yerleşecek 50 şirket, ülkede her yıl toplamda 1,5 milyon VR donanımı üretecek. Bu şirketlerin ayrıca 500 binin üzerinde yazılım ve 100 bin kurumsal çözüm uygulaması geliştirmesi bekleniyor.

Köyün ilk aşamada yıllık 120 milyon dolar gelir üretmesi ve 3500 kişiye iş sağlaması bekleniyor. Ayrıca bu şirketlerin, köyün alt yapısı için de yıllık 11 milyon dolar ödeme yapması planlanıyor.

Tarihte de bu tür, teknoloji geliştirme köylerinin örnekleri bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar’ın haberleşme şifrelerinin çözülmesi için ülkenin önemli matematikçilerinin yerleştirildiği ve gece gündüz, Alman şifrelerinin çözüldüğü bir köy oluşturulmuştu. Ayrıca Amerika’da da ilk atom bombasını Almanlar’dan önce üretebilmek için yine tamamen bilim insanlarının yer aldığı özel bir köy kurulmuştu. Bugünkü Silikon Vadisi’ni de, çok büyük  ölçekli bir teknoloji köyü olarak yorumlamak mümkün.