Çinli antrepo iş gücü maliyetini robotlarla yarıya indirdi

0

ABD’de insanların robotlar yüzünden işlerini kaybedecekleri korkusu büyük bir tartışmaya dönüşmüşken, şimdi Çin’den gelen haberle ortalık karışacak.

Çin’deki büyük bir antrepo, işçilerinin yarısını işten çıkarıp yerine minik robotlar koyarak iş gücü maliyetini yarı yarıya indirdiğini duyurdu.

Robotlar gelecek insanlar işsiz kalacak

İhraç edilecek paketleri insan çalışanların ellerinden alarak tarayıcılardan geçiren ve ardından araçlara yükleneceği noktalara bırakan minik robot filosu işlerin hem hızlanmasını sağlarken hem de maliyetlerin düşmesine neden oldu.

Benzer bir operasyon da ABD’de Amazon’un depolarında yürütülüyor. Amazon bu yıl depolarında çalışacak robotların sayısının 45 bine çıkacağını açıkladı. Ancak şirket on binlerce yeni robot sipariş ederken çalışan sayısı da hızla artıyor zira robotlar malların raflara dizilmesi, kargoların yüklenmesi gibi süreçleri hızlandırdıkça, geri planda o işlemlerin yapılabilmesi için gerekli diğer lojistik operasyonlarda insan gücü ihtiyacı da paralel olarak artıyor.

Dolayısıyla, daha çok robot çalışanın, aynı zamanda insanlar için de iş gücü yaratabilecek olması hipotezi kısa süre içinde tartışmaya açılacak gibi görünüyor.