Çinli Xpeng Lidar üretimine başlayacak

0

Elon Musk’ın otomotiv şirketi Tesla, Lidar teknolojisine dayanan otonom sürüş teknolojisinin geleceğinin olmadığını, Lidar yerine görsel tanımlama teknolojilerini kullanmaya odaklansa da şu anda otonom sürüş teknolojileri büyük oranda radar teknolojisinin bir türevi olan Lidar teknolojisine dayanıyor.

Yollar otonom araçlarla dolacak

Ancak Lidar üretimi zor ve pahalı bir süreç. Otonom araç üretmek isteyen şirketler ise Lidar teknolojisini ve uygulamalarını geliştiren şirketlerin önünde kuyruk oluşturuyor.

Şimdi Çinli Xpeng şirketi de Lidar cihazları üretmeye başlayacağını duyurdu. Şu ana kadar ABD’li şirketlerin elinde olan Lidar pazarı böylece Çin merkezli şirketlerin rekabetine açılmış oluyor. Bu da Lidar cihazlarının fiyatının beklenenden çok daha hızlı düşmesi ve otonom araçların daha erişilebilir fiyatlara ulaşması anlamına gelecek.

Xpeng, geliştirecekleri ve pazara sunacakları Lidar cihazlarıyla güçlendirilmiş otonom sürüş teknolojisini Navigation Guided Pilot olarak isimlendirecekler. Tesla benzer bir sistemi kendi otomobillerinde Navigate On Autopilot olarak isimlendiriyor. Dolayısıyla Çinli firmanın kendini Tesla’ya karşı rakip olarak konumlandırdığı da anlaşılıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>