DARPA tünelleri keşfedecek robot tasarlıyor

0

Tünel kazmak, savaşlarda orduların binlerce yıldır vazgeçemediği bir taktik. Dünyanın pek çok yerinde, binlerce yıl önce kazılmış ve boyutları yüzlerce kilometreye ulaşan tüneller keşfediliyor. Günümüzde de Vietnam, Afganistan gibi bölgelerdeki savaşlarda bir strateji olarak onlarca kilometre uzunluğunda tüneller kazıldığı biliniyor. 

Keşif robotları

DARPA şimdi savaş durumlarında askerler için çok büyük tehlike arz eden bu tünelleri keşfedip haritalayacak yapay zekalı robotlar geliştiriyor.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı teknoloji labortavurlarını işleten DARPA’nın tünel robotları, bir çatışma haline askerlerin keşfettiği tünellerin haritasını çıkaracak, içerideki tehditlere karşı askerleri uyaracak, daha önce keşfedilmiş tünellerde devriye gezerek düşman askerlerinin bu tünelleri yeniden kullanmasını engelleyecek ve gerektiğinde tüneldeki düşman birimlerine karşı patlayıcı olarak kullanılabilecek.

DARPA’nın bu çalışması şu anda ABD ordusu için büyük önem teşkil ediyor zira ABD’nin birincil hedef olarak algıladığı Kuzey Kore ve İran’da tüm nükleer çalışmaların, onlarca kilometre kare boyutlara ulaştığı düşünülen dev yer altı şehirlerinde yapıldığı düşünülüyor. Olası bir savaş halinde bu dev yer altı tesislerinin araştırılması ve zapt edilmesi sırasında çok sayıda asker kaybı yaşanacağı hesap ediliyor.