DDoS saldırısının arkasından Minecraft çıktı

Geçtiğimiz dönemde, interneti bir anda çökerten, Twitter, Spotify, Reddit gibi büyük servisleri devre dışı bırakan DDoS saldırısı hakkındaki araştırmalarda ilginç bir sonuca ulaşıldı.

Kısa süre önce saldırının, internet nesneleri üzerinden gerçekleştirildiğine dair bulgular ortaya çıkmıştı. Ancak saldırının sadece internet nesnelerinden oluşmadığı da anlaşıldı.

Güvenlik blogu tutan Brian Krebs isimli araştırmacı, saldırı hakkında gerçekleştirdiği yoğun araştırmasının sonucunda, Minecraft sunucularının da saldırı sırasında kullanıldığını keşfetti.

Dünyayı tehdit edecek kadar büyük bir botnet

Mirai botnet tarafından gerçekleştirilen saldırının izlerini Minecraft sunucularına kadar takip etmeyi başaran araştırmacı, bulgularına dair belgeleri ise FBI’a teslim etti. Mincraft’ın siber güvenliğini sağlamakla görevli kurum da, araştırmacının bulgularını onayladı ve Mirai’nin Minecraft sunucularını kullandığını doğruladı.

Minecraft’ı kullanan milyonlarca çocuk olduğu ve bu çocukların güvenlik konusunda bilinçsiz olduğu da bilindiğinden, sunuculara sızan hacker’ların, botnet’i yaygınlaştırmak için, çocukları kullandığından şüphe ediliyor.