Deniz suyundan hidrojen yakıtı

0

Bilim insanları, temiz enerji kaynağı yaratmak konusunda önemli bir adım attılar.

Deni bitti, sıra okyanuslarda

Suyu kaynak olarak hidrojen yakıtı üretme teknolojisinde, bugüne kadar kullanılamayan deniz suyunu kaynak olarak kullanmayı başaran Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları, böylece dünyanın okyanuslarını sonsuz bir enerji kaynağına dönüştürmüş oldular.

Hidrojen yakıtı elde etmek için şu anda saf su kullanmak gerekiyor. Bu suyu üretmek ise zor ve pahalı. Suyu hidrolize etmek için kullanılan mekanizmalar ise deniz suyu içinde sadece 9-10 saat dayanabiliyor ve ardından aşınarak eriyor.

Bilim insanları şimdi bu mekanizmayı ince bir nikel tabakasıyla kaplayarak deniz suyu içindeki ömrünü binlerce saate çıkarmayı başardılar. Teknolojiyi daha da geliştirerek, çok daha uzun süre dayanan mekanizma üretmeyi başardıklarında, özellikle deniz araçlarının ilk aşamada, hidrojen yakıtına geçişinin kaçınılmaz olacağı ve tüm deniz ulaşımında yakıt maliyetinin ortadan kalkacağı tahmin ediliyor. Bunun da özellikle deniz yoluyla yapılan ticari lojistik operasyonlarda maliyetleri düşürerek ürün ve hizmet fiyatlarını daha da düşürmesi bekleniyor.