Dijital fidyeciler otel müşterilerini odalarına kilitledi

0

Akıllı evlerin, dijital saldırganların eline geçtiğinde nasıl bir tehdide dönüşebileceğini gösteren çarpıcı bir örnek Avusturya’daki dört yıldızlı bir otelde ortaya çıktı.

Dünyadaki pek çok otelde kullanılan akıllı kilit sistemine sahip olan otel yönetimi, yaklaşan tehlikeyi gözler önüne sermek için otellerinde yaşananları medyaya açıklamaya karar verince, dijital saldırganların kurbanı oldukları anlaşıldı.

Üçüncü saldırı

Üç kez dijital saldırganların hedefi olduklarını vurgulayan otel yönetimi, son seferinde hacker’ların akıllı kilit sistemlerini ele geçirdiklerini ve misafirlerin odalarında kilitli kaldığını, insanları odalarından çıkarmak için hacker’lara fidye ödemek zorunda kaldıklarını vurguladılar.

Otel yönetimi, 180 misafiri odalarından çıkarabilmek için hacker’lara 1500 Euro fidye ödediklerini de açıkladılar. Odaların kapıları bu seferlik açılsa da otelde aynı açıklar hala duruyor ve Hacker’ların yeniden saldırmayacaklarına dair garanti yok. Otel yönetimi ise önlem olaraksa, oteldeki bilgisayarları yenileyerek güvenlik yazılımlarını güncellediler.