Disney çok önemli robot patentleri aldı

0

Film ve eğlence dünyasının önemli ismi Disney, geçtiğimiz yıllarda Star Wars markasını satın aldıktan sonra şimdi de oyun parklarında robot çalıştırmak üzere önemli patent başvurularında bulundu.

Disney’in peşinde olduğu şey, tamamen yumuşak yapıdan oluşan robotları tema parklarında çocuklarla oyun oynayacak yapay zekalı oyuncaklar olarak kullanıma sokmak. 

Yaptığı patent başvurusunda, çocuklara hiçbir şekilde zarar vermeyecek, sakatlanmalara yol açmayacak, yumuşak dokudan oluşan robotların eğlence sektöründe kullanımına ilişkin yöntem ve teknolojileri tescil ettirmek isteyen Disney bu şekilde, robotların günlük hayata girişini de kolaylaştırmış olacak.

Disney yöneticileri bu patent başvurusu hakkında yorum yapmaktan çekinirken, patent başvurusu robotları yumuşak dokuyla kaplamanın insan ve robot etkileşiminin yoğun olduğu sosyal alanlarda, insanların robotlar nedeniyle yaralanmasının önüne geçeceği vurgulanıyor. 

Bir diğer deyişle, Disney günlük hayatta insanların içine karışacak robotların nasıl tasarlanmasına dair önemli patentler elde ederek önümüzdeki dönemlerde robot üretmek isteyecek her teknoloji firmasından patent kullanım hakkı için ücret alarak büyük bir gelir elde edecek.