DJI drone’ları hava taşıtlarını tespit edecek

0

Drone’lar konusundaki en büyük endişelerden biri, kontrolü çok zor olan bu minik hava araçlarının, uçaklara veya helikopterlere çarpması halinde yaşanabilecek büyük felaketler…

Çarpışma riski büyük

İngiltere’de bazı kişilerin havalimanı üzerinde günlerce drone uçurması nedeniyle, ülkenin en büyük havalimanının 3 gün boyunca kapanması olayı hala unutulmuş değil. 

Çin’li drone üreticisi DJI şimdi bu sorunu yenebilmek için drone’larına, uçak ve helikopterleri tespit edecek bir sistem yerleştirecek. Böylece bir uçakla veya helikopterle çarpışma riskini algılayabilecek olan drone otomatik olarak hava aracının rotasından çıkıp güvenli bir bölgeye uzaklaşacak.

Bu yetenek, 250 gr’dan ağır drone’lar üzerine yerleştirilecek ADS-B sensörleri ile mümkün olacak. Aynı sistem havada çarpışmaların önlenebilmesi için tüm uçak ve helikopterlerde de kullanılıyor. Böylece drone’lar ve uçaklar birbirlerini çok uzak mesafelerden görüp önlem alabilecekler.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!