Dolandırıcı çift Amazon’dan 1.2 milyon dolar çaldı

1

Amazon’un mutlu müşteri politikası, ABD’de bir çiftin elektronik ticaret devinden 1.2 milyon dolarlık elektronik alet çalmasıyla sonuçlandı.

Polisin tespitlerine göre Indiana’da yaşayan Erin Finan (38) ve Leah Finan (37) isimli çift, sipariş verdikleri ürünler için sürekli bozuk/çalışmıyor/kırık gibi şikayet raporları gönderdi. Sahte kimliklerle farklı posta kutularına verdikleri siparişlerde Amazon’un bozuk ürün politikası gereği, ürünü şirkete geri göndermek zorunda kalmadan, aynı üründen bir tane daha almayı başardılar. Böylece GoPro kameraları, Samsung/Apple telefonları, pahalı televizyonlar gibi elektronik cihazları aldıkça bunları üçüncü bir kişinin yardımıyla geri sattılar.

Çift bu satışlardan toplam 2 milyon dolara yakın kazanç elde etti. 1 milyon doları ise satışı gerçekleştiren üçüncü kişi aldı. Ancak maliyenin çiftin hesaplarında yaşanan hızlı para artışını fark etmesi üzerine yapılan soruşturmada Amazon’dan satın alınan elektronik aletler dikkat çekince, yakayı ele verdiler.

Mahkemede suçlarını kabul eden çift şimdi 20 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor ve Amazon da fazladan gönderdiği elektronik cihazlar için faiziyle beraber 1,218,504 dolarını geri istiyor.

Yorumlar

  1. Amerikada bireysel birşeyler satıp kazanmak çok sıkıntı anlaşılan. Her şeyin izleniyor ve denetleniyor.

Yorumlara izin verilmiyor