Drone’lar felaketlerde internet bağlantısı sağlayacak

0

Araştırmacılar, piyasada kullanılan ticari drone’ların felaket durumlarında hem erken uyarı sistemi hem de internet bağlantı noktası olarak kullanılması için bir yöntem geliştiriyor.

Drone’lar hayat kurtarabilir

Buna göre, drone’ların sensörleri okunarak, ani sağanak ve sel tehlikesi oluşturabilecek hava durumlarını önceden tahmin edip önlem almak mümkün olacak. Belli bir bölgedeki drone’ların ani gelişten hava durumuna dair uyarı vermesi halinde bu bölgeler için, fırtına, hortum, sel riski konusunda alarm vermek mümkün olacak.

Ayrıca felaket anlarında çöken iletişim ağı yerine, dron’ların yarım saatlik enerji tüketimini efektif kullanarak, 2-3 saate çıkarmak ve drone’dan drone’a wi-fi sinyallerinin iletimiyle, bölgede bir iletişim ağı kurmak da mümkün olacak. Bu sayede bölgeye ilk yardım ekipleri ve iletişimi kurmak için teknik ekipler yetişene kadar acil durum yaşayan halkın yetkililere ve birbirlerine ulaşması mümkün olacak. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>