Dünyanın en tehlikeli botnet’ini çökerttiler

0

İngiliz polisi, binlerce zombi PC’ye hükmeden dünyanın en tehlikeli botnet’lerinden biri olan Emotet’i çökertti.

Dijital suç örgütü

Kurbanlarının bilgisayarlarına e-postalarla ulaşan zararlı yazılımlarıla giren ve ardından bu zombi PC’lerden oluşan ağı kötü niyetli kişilerin hizmetine sunan Emotet, İngiltere, ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinde yapılan baskınlarla kullanılamaz hale getirildi.

Avrupa polis teşkilatı Europol’un sözcüsü Emotet için dijital çağda kurulmuş en büyük ve en tehlikeli siber suç örgütü tanımlamasını yaptı.

Öte yandan bu botnet’i kuran veya işleten isimlere ulaşılamadı ancak operasyonları yönettikleri sunucular ve web siteleri ele geçirilip çökertildi.

Yine de botnet’in kurucularının bu operasyonlardan kazandıkları milyonlarca dolarla, yakın gelecekte yeni dijital suç organizasyonları kurmasının önünde engel bulunmuyor. Fakat şimdilik dünya rahat bir nefes alacak gibi görünüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>