Düştüğü yerden kalkabilen robot köpek

0

Robot köpekler, tekerleksiz ve çevik yapılarıyla çok büyük potansiyel taşıyor ancak bugüne kadar geliştirilen robot köpeklerin bir açığı önemli bir sorun teşkil ediyordu. 

Yıkılmadım ayaktayım

Düşmeleri veya ters dönmeleri halinde yeniden doğrulmaları çok zor olan robot köpekler şimdi bu sorunu da çözdüler.

İsveç robot geliştiricileri, dört ayaklı robotların düştükleri yeden kolayca kalkabilmesi için yeni bir algoritma geliştirdi.

Zürih’teki Robotic Systems Lab tarafından geliştirilen yeni teknoloji sayesinde, saniyede 1.5 metre yol alabilen çok çevik bir robot olan ANYmal düşmesi veya ters dönmesi halinde, pratik şekilde vücudunu çevirip yeniden ayağa kalkabiliyor.

Özellikle de çiftlik/villa gibi büyük arazili evlerde, güvenlik amacıyla devriye gezmesi için geliştirilen robotun, kötü niyetli kişiler tarafından müdahale edilerek devrilmesi, düşürülmesi durumunda devre dışı kalmasını engelleyen bu yeni geliştirmeyle, robot köpeklerin araziye izinsiz giren kişileri tespit edip takip etmesi, gerekiyorsa, müdahale edip düşürmesi/yakalaması mümkün olacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!