Düşünceyi yazıya çevirecek teknoloji gerçek mi oluyor?

0

Bilgisayarlarla etkileşimde klavye, fare, dokunmatik ekran ve hatta ses arayüzünü unutun.

Sen düşün bilgisayar anlasın

Kısa süre önce Elon Musk’ın duyurduğu “düşünceyi” tanıyan dijital sistemler hakkında gizli bir rekabet olduğu ortaya çıktı.

Bu konu üzerinde çalışan tek Elon Musk değilmiş, Facebook da düşünceyi tanıyarak yazıya dökmek ve kontrol sistemleri geliştirmek için uzun zamandır araştırma yapıyormuş.

 Facebook’un gizli işler çeviren araştırma laboratuvarı Reality Lab tarafından Kaliforniya Ünversitesinde finanse edilen çalışma bugün medyaya tanıtıldı.

Buna göre bilim insanları, düşünceleri okuyarak bunları sese dökebilen veya yazıya çevirebilen bir sistem geliştirdiler. Sistem henüz yavaş çalışıyor olsa da, dakikada 100 kelime anlayıp konuşabilecek/yazabilecek düzeye gelmesi imkansız görünmüyor. Bu performansa, Facebook’un teknolojiyi halka açmak için koyduğu hedef. Ancak şimdilik bilim insanlarının geçmesi gereken çok engel var ve bu teknolojinin önümüzdeki 10 yıl içinde hayata geçebileceği tahmin ediliyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!