Techinside Google News
Techinside Google News

Eğitim ve teknoloji İstanbul’da buluştu

- Advertisement -

Eğitimciler, akademisyenler, eğitim teknolojileri uzmanları ve ilgili pek çok paydaş. Tüm bu kesimleri bir araya getiren 3. Eğitim Teknolojileri Zirvesi, yerli ve yabancı konuşmacılarıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Eğitimcilere ilham verip, onların deneyimlerinden ilham almayı amaçlayan Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin (#ETZ2016) açılış konuşmaları MEB Yeğitek Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Bücük ile Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren tarafından gerçekleştirildi. Gün boyu devam eden etkinlikte 76 konuşmacı, sayıları 1400’ü bulan katılımcılara eğitim dünyasındaki teknolojik yenilikleri ilginç örneklerle paylaştı. Katılımcılar ayrıca, panellerin haricinde düzenlenen atölyelerde deneyim kazanma olanağı da buldu.

Etkinliğin başlangıç konuşmaları arasında yurtdışından gelen önemli isimler de bulunuyordu. Kitlesel açık çevrimiçi derserin yaratıcısı ve Bağlantıcılık kuramının öncüsü olarak kabul edilen Stephen Downes ve Apple Eğitimci Eğitmeni Oscar Stringer, dünyadaki trendleri ve uygulamaları katılımcılarla paylaştı.

“Kendini eğitmek, kendini tanımak değildir”

Maya Okulları Kurucusu ve TED Üniversitesi Mütevelli Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ziya Selçuk, ‘Kendini eğitmek, kendini tanımak değildir.’ temalı bir konuşma gerçekleştirirken, Prof. Dr. Soner Yalçın ise eğitimde teknolojinin gelişimi ile ilgili hataları ve bunlara çözüm önerileri getirdi. Blippar CEO’su Zehra Öney’in moderatörlüğünde yapılan panelde ise iş dünyasındaki teknolojik gelişmeler ve en son trendler paylaşıldı. Kodlama alanında yapılan çalışmaların öncüsü olan Doç. Dr. Şirin Karadeniz ve Dr. Yasemin Allsop ise son günlerde çok gündemde olan kodlama konusunda katılımcıları aydınlattı.

Katılımcılar, Dinamo Danışmanlık kurucusu Evrim Kuran’ın katılımı ile ‘nesiller’, “Sosyal Medya Savaşları” kitabının yazarı Ümit Sanlav ve Abbas Güçlü ile de sosyal medya hakkında bilgi sahibi oldu. Ayrıca, Merck EMEA Yetenek ve Gelişim Direktörü ve PERYÖN Genel Başkanı Sevilay Pezek Yangın’ı dinlediler. Esat Uğurlu ve Selçuk Can Güven’in beyin ve öğrenme ile ilgili sunumları yoğun ilgi gördü.

25465207732_35b8e2fa8c_o

Eğitimde arttırılmış gerçeklik

ETZ 2016 kapsamında düzenlenen atölyelerde Maker Hareketi, arttırılmış gerçeklik ve hologram, “Tezgah Üretim Evi” hep birlikte üretilirken, STEM ve oyunlaştırmanın incelikleri anlatıldı. Eğitim ve iş dünyasının gündemine yerleşmeyi başarmış konulardan biri olan STEM özelindeki panel ise Doç. Dr. Tufan Adıgüzel önderliğinde BAU STEM tarafından yönetildi.

ETZ’nin, ilk yılında olduğu gibi ikinci yılında da hologram gösterisi ile açılış yapılmıştı. Bu gösterilerde ilk yılın geçmişten gelen konuğu Albert Einstein olurken, 2. yılda konuk Graham Bell olmuştu. Bu yıl ise ETZ16’da katılımcılar kendi hologramlarını yaptılar. Zirvenin en ilginç etkinliklerinden biri Uğur Mert ve Lamia Aktaş’ın gerçekleştirdiği “Hologram Atölyesi” oldu.

Geçen yıl “Eğitimde Fark Yaratan Kadınlar” panelindeki İngilizce öğretmeni bayanlar Sedef Özmen ve Dinçer Demir moderatörlüğünde bu yıl matematikçi beylerle karşı karşıya geldi ve hangi branşın teknolojiyi eğitime daha iyi entegre ettiğini tartışarak, tüm branşlar etkileşimde bulunduğunda daha fazla verim alınacağı sonucuna varıldı.

İlk düzenlendiği yıldan beri çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yürüten ETZ, bu yıl her konuşmacı için KAÇUV’a (Kanserli Çocuklar Umut Vakfı) bağış yaptı. Konuşmacılara bağış yapıldığına dair bir sertifika hediye edildi. Ayrıca İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı) de ETZ’de yer aldı.

Eğitim Teknolojileri Zirvesi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Işıl Boy Ergül, etkinliği “Eğitim ve teknolojiye dair tüm paydaşları bir araya getirmenin yanında pek çok sürprizi içinde barındırdı, birçok uzman, yerli ve yabancı konuşmacı bizlerle birlikte oldu. Kısacası, Eğitim Teknolojileri Zirvesi bu yıl da bünyesinde ilkleri barındırdı ve yine adından sıkça söz ettirmeye devam edecek.” cümlesi ile özetledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir