Elektrikli araçların şarj sorunu böyle çözülecek!

0

Londra, elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en önemli engel olan şarj istasyonu sorununu çözecek zekice bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Hem pahalı hem de lojistik açıdan zor yatırımlar olan şarj istasyonlarını Londra gibi kalabalık, sıkışık ve sürekli yaşayan büyük şehirlere etkin şekilde kurabilmek tam bir lojistik kabus anlamına geliyor. Elektrikli otomobiller yaygınlaştığında, bugün her kaldırım önünde duran otomobiller artık elektrikli otomobile dönüşecek ve park edilmiş şekilde beklerken şarj olma ihtiyacı duyacaklar. 

Şarj istasyonu kurmak pahalı bir yatırım

Çeşitli ticari girişimler, büyük otoparklara, otellere veya şehrin belirli noktalarına pahalı yatırımlarla şarj istasyonları kuruyor olsa bile her sokakta, her kaldırıma, düzenli ve sık aralıklarla şarj istasyonu kurmak için bütün şehri baştan sona kazmak ve çok ağır bir maliyete katlanmak gerekiyor. 

Londra yönetimi şimdi bu sorunu çözmek için her sokakta zaten bulunan ve düzenli aralıklarla dizilmiş olan elektrik direklerini kullanmayı planlıyor. Buna göre, elektrik direklerinin üzerine yerleştirilecek özel şarj prizleri sayesinde, her elektrik direği aynı zamanda şarj istasyonuna dönüştürülecek. 

Burada tek problem, bu elektrik direklerinin aslında sadece güçlü bir ampülü çalıştıracak kadar elektrik yüküne dayanacak şekilde inşa edilmiş olması. Dolayısıyla, elektrikli araçların ağır şarj yükünü kaldırmaları mümkün değil. Ancak otomobil üreticileri ve farklı startup’lar bu sorunu çözmek için, araçla elektrik direği arasına bağlanacak kablonun, yer altı kablolarını yakmayacak kadar az elektrik çekmesini sağlayacak harici cihazlar sunuyorlar. Böylece, otomobil biraz yavaş şarj olsa da durduğu yerde pillerini doldurmaya devam ediyor ve üstelik şebekeye de zarar vermiyor.

Londra’daki çözümde de elektrikli araç sahipleri bu şarj cihazlarından edinecekler ve isterlerse aylık sabit ücretli abonelik sistemiyle, isterlerse de kullandıkları elektrik kadar ödemek üzere, 100 Pound değerindeki şarj cihazı ile elektrikli direklerinden elektrik çekebilecekler. Direklere entegre edilecek prizler ise söz konusu özel şarj cihazı olmadan elektrik vermeyecek.