Elektrikli otomobiller 15 dakikada şarj olacak

0

Elektrikli otomobiller konusunda tüketicileri ve otomotiv üreticileri en çok rahatsız eden şarj süresi problemi yakında tarih olabilir.

Japon otomobil üreticisi Honda, elektrikli otomobillerin yaygınlaşabilmesi için şarj süresinin kısaltılması gerektiğini vurgulayarak bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

15 dakika ihtiyaç molasında araç şarj olacak

Honda’nın Ar-Ge ve yatırım planlarına göre, şirket 2022 senesinde 15 dakika içinde tam şarj olabilen elektrikli otomobiller piyasaya sürecek. Honda bu hedefe ulaşmak için 2 farklı noktada geliştirme yapacak. İlki daha hızlı şarj olan piller geliştirmek için Panasonic ile ortak çalışacak. Kendisi de fabrikalarında daha hafif materyalleri test ederek elektrikli araçların ağırlığını düşürecek. Böylece daha hızlı şarj olan daha az pille, daha hafif araçlar, menzilden ödün vermeden yol alabilecek. 

Şu anda elektrikli araçların hızlı şarj performansı %80 kapasiteyi 30 dakikada şarj edebiliyor. Bu performans şehir içinde aracını otoparke bırakan bir sürücü için kabul edilebilir olsa da şehirler arası yolculuklarda şarj problemi sürücüleri şarj istasyonunda uzun molalar vermek zorunda bırakıyor.

Honda, elektrikli otomobil konusunda endüstrinin kalanından farklı bir görüşe sahip olduğunun altını çiziyor ve araçlarını tam şarjla kaç kilometre yol gideceğini hesaplayarak değil, 15 dakikalık şarjla kaç kilometre yol gidebileceğini hesaplayarak tasarladıklarının altını çiziyor.

Öte yandan şarj probleminin zaman içinde çözüme yaklaştığını görmek de mümkün. Yıllar önce Tesla’nın ilk modelleri piyasaya çıktığında araçları şarj etmek için otoparkta/garajda saatlerce bekletmek gerektiğini, bu nedenle de elektrikli otomobilleri sadece özel garaja sahip zengin kesimin satın alabildiğini unutmamak gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>