Elektrikli uçaklarla yolculuk 10 seneye gerçek olacak

0

Bir yıl önce kurulan ABD temelli bir startup olan Wright Electric, ucuz hava ulaşım servisi vermesiyle tanınan Easy Jet ile beraber, önümüzdeki 10 yıl içinde tamamen elektrikle çalışan yolcu uçakları üretmek üzere plan yaptıklarını açıkladı.

Şirket, geliştirdiği prototip elektrikli uçakla şu anda 2 kişiyi uçurabiliyor. Ancak 300’e yakın yolcu, bagajları ve lojistik yükleri ile beraber dev bir yolcu uçağını elektrikli motorlarla çalıştırmak kolay bir iş değil.

Öte yandan elektrikle çalışacak uçakların yakıt masrafından büyük tasarruf sağlaması nedeniyle bu uçakları ilk kez kullanmaya başlayacak havayollarının, büyük bir fiyat avantajı ile rakiplerinin önüne geçmesi bekleniyor. Dolayısıyla, çok düşük bilet fiyatları ile yolcu uçuran Easy Jet’in bu alanda yatırım yaparak yakın gelecekte fiyat avantajını kaybetmemek için hazırlandığı tahmin ediliyor. Öte yandan Easy Jet uzun mesafe uçuşları yerinde genellikle maksimum 2 saatlik uçuş mesafelerine sefer düzenlediği için, elektrikli uçaklarla mevcut hatlarında uçmaya devam edebileceği anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>