Elon Musk şehir kuracak

0

Elon Musk durdurulamıyor. Teknoloji dünyasının başarılı girişimcisi kısa hayatına PayPal’ın kuruculuğunu, Tesla’nın ve elektrikli otomobillerin geliştirilmesini, güneş enerjisi devrimini sokmayı başardı. NASA’ya uzay gemileri sattı, uzay roketlerini yeniden yere indirmeyi ve tekrar havalandırmayı başardı, dünyanın en büyük fabrikası GigaFactory’yi kurdu, Hyperloop fikrini hayata geçirdi ve çoğu şehri güneş ve rüzgar enerjisiyle besleyecek pil parkları kurmayı başardı. Ayrıca yer altında dev tüneller kazan bir şirketi ile ABD’nin altını düzenli olarak kazarak yer altı otoyolları yapmaya başladı. Şimdi ise, tamamen sıfırdan yeni şehirler kurmayı planlıyor.

Doğa ile iç içe ama tamamen teknolojiyle donanmış, sokaklarında otonom araçların dolaştığı, marketlerinde robotların hizmet ettiği, üzerinde drone’ların uçup kargo teslimatı yaptığı şehirler hayal eden Elon Musk, bu şehirlerden dünya çapında yüzlerce kurmak için de düğmeye bastı.

Ayrıca bu şehirlerin, yakın-orta mesafedeki büyük şehirlere Hyperloop bağlantısı da bulunacak. Bu da, günde 4-5 saat otomobil sürmeden insanların cennet gibi evlerinden çıkıp 15 dakika içinde işlerinin bulunduğu şehirlere gitmeleri ve akşam tekrar cennet evlerine geri dönmeleri anlamına geliyor. Ayrıca elbette home ofis çalışıp sadece kimi toplantılar için ofise gitmek zorunda olanlar için de Hyperloop bağlantılı Tesla şehirlerinde oturmak büyük bir avantaj olacak.

Öte yandan Elon Musk’ın ağzındna çıkan her kelimeyi çok iyi planlayarak, medyada gündem olacağını çok iyi bilerek, çok dikkatli şekilde konuştuğunu ve sözlerinin kısa süre sonra gerçeğe dönüştüğünü hatırlayacak olursak, Musk’ın ve Tesla yöneticilerinin bu şehir kurma operasyonları hakkında detaylı fizibiliteyi çoktan yapmış olduğunu, ve hatta ilk şehri kurmak için arsaları satın almaya başlamış bile olabileceklerini söylemek de mümkündür. Birkaç aya kadar ilk Tesla şehrinin inşaatlarının başladığını duyarsak şaşırmayalım.