Facebook içerik moderatörlerine 52 milyon dolar ödeyecek

0

Sosyal medya devi Facebook, mevcut ve önceki içerik moderatörlerine, toplam 52 milyon dolar tazminat ödeyecek. 

Moderatörlerin psikolojisi bozuldu

Moderatörlerin, çok yoğun şekilde “rahatsız edici” içerikleri taramak zorunda kaldığı ve bu yüzden psikolojik sorunlar yaşamaya başladıklarına dair şikayetler bir süre önce mahkemeye taşınmıştı.

Facebook şimdi bu davada anlaşma yoluna giderek, 11.250 kişilik moderatör ordusuna, yaklaşık 1000 dolarlık ruh sağlığı tazminatı ödeyecek.

Ruh sağlığının ağır derecede bozulduğuna dair rapor almış, hastanaye yatmış veya tedavi almaya başlamış moderatörler ise 50.000 dolar seviyesinde tazminat alacak.

Tazminatların toplam miktarı ise 52 milyon doları bulacak. Facebook ayrıca, moderatörlerin kullandığı kontrol yazılımında düzenleme yapacak ve ses/video oynatımının otomatik olarak başlamasını engelleyecek.

Facebook moderatörleri, sürekli dünyanın pek çok noktasında yüklenen ağır şiddet içeren, vahşi görüntülere maruz kalıyor. Yavru kedi/köpek ezmek, savaş alanında esirlerin canlı canlı kafalarının kesilmesi, kıskanç sevgililerin eşlerini canlı yayında öldürmesi veya işkence etmesi gibi çok sayıda video, geçtiğimiz yıllara Facebook’ta kontrolsüzca yayınlanmıştı. Facebook, bu tür görüntülerin bir daha yayınlanmaması için, çok sayıda moderatör çalıştırmaya başlamıştı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!