Facebook, sigara markaları gibi yasaklanmalı mı?

0

Sigara markalarının reklam yapması, küçük yaştaki tüketicilere ulaşması, kapalı alanlarda sigara kullanımının engellenmesi gibi yasakların Facebook için de geçerli olması gerektiğini düşünüyor musunuz? Dev ticari yazılım geliştiricisi Salesforce’un CEO’su Facebook ve diğer sosyal medya uygulamaları hakkında tam olarak böyle düşünüyor. Peki neden?

Her şey seçimlerle başladı

Facebook’un ve diğer sosyal medya servislerinin 2016 ABD başkanlık seçimleri sırasında yalan haberlerle seçimleri etkilediğinin ortaya çıkmasının ardından ABD devlet yapısı bir yıldan uzun zamandır sosyal medyanın topluma zarar verebilecek özelliklerini nasıl engelleyebileceğini düşünüyor. Bu amaçla ABD kongresinde yapılan tartışmalarda Facebook, Google, Twitter gibi şirketlerin yöneticileri de ifade vermeye çağrılıyor.

Şimdi Salesforce’un CEO’su Marc Benioff, yüksek sesle sosyal medya servislerinin “sağlığa zararlı bir ürün” olarak kategorilendirilmesini dile getirmeye başladı.

İnsanlarda bağımlılık yaratan, sorgulama yetisini törpüleyen ve insanları yönlendirmek için kullanılan sosyal medya servislerinin sigara ve alkol gibi, sağlığa zararlı ürün kategorisine alınmasını isteyen Benioff, böylece gençlerin sosyal medyaya erişiminin daha sağlıklı bir şekilde düzenlenebileceğini düşünüyor.

Bu fikir size çok “uçuk” gibi gelebilir ama ABD’de şimdiden pek çok kanaat önderi, sağlık uzmanları ve siyasetçi aynı fikri paylaşıyor. Facebook’un kurucusu Zuckerberg ise sosyal medya uygulamalarının sigara gibi sağlığa zararlı ürün olarak nitelendirilmesi ihtimalinin uzak olmadığının farkında ve bu yüzden yasalar eliyle değişiklikler yapmaya zorlanmadan önce kendi kendilerini disipline edecek uygulamaları hayata geçirmeye çalışıyor. Ancak yine de bu gelişmenin önüne geçemeyebilir.

Diğer bir deyişle, yakında Facebook’un ana sayfasında, belki de logonun hemen altında, göze çarpacak kadar büyük puntolarla “Facebook sağlığa zararlıdır,” uyarısını görmeye başlayabiliriz.