Fidye yazılımı bankalardan 3.7 milyon dolar çaldı

ransomware

Yeni yükselen bir fidye yazılımı olan Ryuk’ın geçtiğimiz 5 ay içinde farklı bankaları 3.7 milyon dolar fidye ödemeye mecbur bıraktığı anlaşıldı.

Bitcoin hesabı hızla büyüyor

Ağustos ayından beri, 3.7 milyon dolar değerinde Bitcoin biriktiren Ryuk’a ait Bitcoin hesabına, dünya çapında 52 farklı ödeme yapıldığı da anlaşıldı.

Bulaştığı şirketlere/bankalara yayılmak için bir seneye yakın süre bekleyen ve bu sırada sistemin açıklarını analiz ederek pusuda bekleyen bir yazılım olarak bilinen Ryuk, kendini fark ettirmeden kurumların kritik sistemlerine yerleşiyor

Bu aşamadan sonra ise şirketin hayati sistemlerini kilitleyerek fidye isteyen yazılım, çaresiz kalan banka yöneticilerini fidyeleri ödemeye mecbur bırakıyor.

Ryuk’un orijini konusunda ise farklı tahminler var. Bazı güvenlik uzmanları Kuzey Kore kaynaklı olduğunu düşünürken bazı uzmanlar ise Rusya bağlantılı olduğunun altını çiziyorlar. 

Ryuk’a fidye ödeyen bankaların isimleri ise bilinmiyor. Finan kurumları prestij ve müşteri kaybetmemek için bu tür saldırıları gizli tutuyorlar ve olay fark edilmeden hacker’lara fidye ödemeyi tercih ediyorlar.