G-20, internet devlerine vergi düzenlemesi getiriyor

0

G20, küresel teknoloji devlerini daha iyi vergilendirmek için ortak kararlar aldı

Dünyanın en büyük 20 büyük ekonomisini temsil eden G-20 ülkeleri Google, Amazon, Facebook ve Apple (GAFA) gibi teknoloji devlerine yönelik yeni bir vergi düzenlemesi için ortak karar aldı. G-20 Maliye bakanları Japonya’nın Fukuoka şehrinde 8-9 Haziran’da düzenlenen toplantının ardından yayımlanan bildiride, GAFA’yı temsil eden teknoloji devleri için yeni vergilendirme düzenlemesi yapılması konusunda anlaştıklarını açıkladı. Bakanlar,  söz konusu firmalar için 2020 yılının sonuna kadar küresel çapta geçerli olacak asgari bir vergi seviyesi belirleme üzerinde hemfikir olduklarını paylaştı. Buna göre, GAFA ve diğer internet devleri vergilendirilirken, firma merkez ofislerinin bulunduğu ülke değil, hizmet verilen müşteri ve kullanıcıların yaşadığı ülkeler göz önünde bulundurulacak.

İki ayaklı yaklaşım

Konuya ilişkin yayımlanan bildiride, “Dijitalleşmeden kaynaklanan vergi sorunlarının ele alınmasına ilişkin son gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz ve iki ayaklı bir yaklaşımdan oluşan iddialı programı destekliyoruz” denildi.  İki ayaklı yaklaşımın ilk ayağında, o ülkede fiziksel bir varlığı olmasa bile, mal veya hizmetlerinin satıldığı bir şirketi vergi haklarını bölmesi planlanıyor. İkinci ayaktaysa eğer şirketler hâlâ düşük vergi ödemek için Lüksemburg ve İrlanda gibi vergi cenneti ülkeler kullanılıyorsa, ülkeler üzere küresel bir asgari vergi oranı uygulayabilir.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>